0

Olympians & Paralympians

New Zealand’s first Olympic Yachtsmen were Peter Mander and Jack Cropp in 1956- and they won gold. Since then, New Zealand has won a total of 22 Olympic medals (9 Gold, 7 Silver, 6 Bronze), and are yet to get the country's first Paralympic Sailing medal. 

NZ is ranked the 9th best performing Olympic Yachting Nation ever. This is a great feat, considering NZ missed out on the first 56 years of competition - yachting became an Olympic sport in 1900 and has appeared at every Olympic Games since 1908. 

New Zealanders competed at the first demonstration paralympic sailing event in the Sonar and finished fifth at Atlanta 1996. At the 2000 games, New Zealand was represented in both the 2.4mR and the Sonar, and in 2012 NZ had the first SKUD 18 team take part in the Paralympics. 

Race format for the Paralympic Sailing events is essentially the same as it is for the Olympic Games, although all events are fleet racing, and there is no medal race.



2016 Olympics & Paralympics, Rio de Janeiro, Brazil
Team Leader Jez Fanstone  
Coaches Andrew Brown, Hamish Willcox, Jez Fanstone, Jim Maloney, John Cutler, Mark Howard, Nathan Handley, Peter Nicholas  
Olympic Project Manager Caroline Brisebois  

Doctor

Craig Panther  
Team Physiotherapist Jude Spiers  
Rules Advisor Jack Lloyd  
Class Sailors Finishing Position
Men's 49er Blair Tuke & Peter Burling GOLD
Women's 49erFX Alex Maloney & Molly Meech SILVER
Women's 470 Jo Aleh & Polly Powrie SILVER
Laser Sam Meech BRONZE
Nacra Gemma Jones & Jason Saunders 4th
Finn Josh Junior 7th
Men's 470 Dan Willcox & Paul Snow-Hansen 10th
Sonar Rick Dodson, Chris Sharp, Andrew May 4th
2012 Olympics and Paralympics, Weymouth, England
Team Leader Jez Fanstone  
Coaches Jez Fanstone, Hamish Willcox, Nathan Handley, Caroline Brisebois, Phil Douglas, Mark Howard, Mark Orams, Ian Neely Grant Beck, Don Cowie, Robert Hielkema, Charles Baillie Strong  
Olympic Team Manger Rohan Lord  
Team Support Scott Cresswell  
Doctor Simon Mayhew  
Team Physiotherapist Pip Charlesworth  
Rules Advisor Jack Lloyd  
Class Sailors Finishing Position
Women's 470 Jo Aleh & Olivia Powrie GOLD
49er Peter Burling & Blair Tuke SILVER
Men's 470 Paul Snow Hansen & Jason Saunders 5th
Women's Match Racing  Stephanie Hazard, Jenna Hansen & Susannah Pyatt 9th
Finn Dan Slater 7th
Laser Andrew Murdoch 5th
Laser Radial Sarah Winther 20th
Men's RS:X Jon Paul (JP) Tobin 7th
Star Hamish Pepper & Jim Turner 5th
Skud 18  Tim Dempsey & Jan Apel 13th
2.4mR Paul Francis 11th 
2008 QINGDAO, CHINA
Manager Russell Green  
Coaches Rod Davis, Peter Fox, Grant Beck, Shayne Bright, Nathan Handley, Neno Viali  
Team Doctor Donna Wilson  
Team Physiotherapist Paul Wilson  
Team Massage Therapist Janice McLennan  
Meterologist Roger Badham  
Class Sailors Finishing Position
Men's RS:X Tom Ashley GOLD
Women's RS:X Barbara Kendall 6th
Laser Andrew Murdoch 5th
Laser Radial Jo Aleh 7th
Men's 470 Carl Evans & Peter Burling 11th
Star Hamish Pepper & Carl Williams 9th
Finn Dan Slater 12th
2004 ATHENS, GREECE
Manager Don Cowie   
Head Coach Grant Beck   
Coaches  Shane Bright, Cameron Dunn, Dan Slater   
House Manager  Gretel Jack   
Medic/Physiotherapist  Dave Abercrombie   
Meterologist Roger Badham   
Class Sailors Finishing Position
Finn Dean Barker  13th
470 Men Andrew Brown & Jamie Hunt  26th  
470 Women Shelley Hesson & Linda Dickson  16th 
Mistral Board Men  Tom Ashley  10th  
Mistral Board Women Barbara Kendall  5th  
Europe Sarah Macky  8th 
Laser  Hamish Pepper  7th  
Yngling  Sharon Ferris, Joanna White & Kylie Jameson  7th  
2000 SYDNEY, AUSTRALIA
Manager Russell Green  
Head Coaches Harold Bennett & Peter Lester  
Coaches  Grant Beck, Tom Schnackenberg & Steve Martin   
Class Sailors  Finishing Position 
Finn Clifton Webb  16th 
Soling  Rod Davis & Don Cowie  5th 
470 Men Simon Cooke & Peter Nicholas  7th 
470 Women Melinda Henshaw & Jenny Egnot  11th 
Mistral Board Men  Aaron McIntosh  BRONZE 
Mistral Board Women Barbara Kendall  BRONZE 
Tornado  Chris Dickson & Glen Sowry  5th 
Europe  Sarah Macky  9th 
Star  Gavin Brady & Jamie Gale  9th 
Laser  Peter Fox  21st 
49er Dan Slater & Nathan Handley 8th
2.4mR Andrew May 6th
Sonar Garth Reynolds, Phil Edwards, Marty Clark 14th 
1996 ATLANTA/SAVANNAH, GEORGIA, USA
Manager Ros Slater  
Head Coaches Peter Slater  
Coaches Hamish Willcox, Harold Bennett, Grant Beck, Tom Schnackenberg & John Clinton  
Class Sailors Finishing Position
Finn Craig Monk 13th
Soling Kelvin Harrap, Jamie Gale & Sean Clarkson 14th
470 Men Rohan Cooke & Andrew Stone 22nd
470 Women Leslie Egnot & Jan Shearer 16th
Board Men Aaron McIntosh 4th
Board Women Barbara Kendall SILVER
Tornado Rex Sellers & Brian Jones 15th
Europe Sharon Ferris 5th
Star Rod Davis & Don Cowie 5th
Laser Hamish Pepper 10th
Sonar Chris Wornall, Andrew May, Cameron Scott, Derek Stewart 6th
1992 BARCELONA, SPAIN
Manager Mike Clarke  
Head Coach Tom Schnackenberg  
Coaches Grant Beck & Jock Bilger  
     
Class Sailors Finishing Position
Finn Craig Monk BRONZE
Flying Dutchman Murray Jones & Greg Knowles 4th
Soling Russell Coutts, Simon Daubney & Graham Fleury 8th
470 Men Craig Greenwood & Jon Bilger 7th
470 Women Leslie Egnot & Jan Shearer SILVER
Board Men Bruce Kendall 4th
Board Women Barbara Kendall GOLD
Tornado Rex Sellers & Brian Jones 4th
Europe Jenny Armstrong 4th
Star Rod Davis & Don Cowie SILVER
1988 SEOUL, KOREA
Manager Mike Clarke  
Class Sailors Finishing Position
Finn John Cutler BRONZE
Flying Dutchman Murray Jones & Greg Knowles 5th
Soling Tom Dodson, Simon Daubney & Aaron Hansen 7th
470 Men Peter Evans & Simon Mander 6th
470 Women Fiona Galloway & Jan Shearer 9th
Board Men Bruce Kendall GOLD
Tornado Rex Sellers & Chris Timms SILVER
1984 LOS ANGELES, USA
Manager Ralph Roberts  
Class Sailors Finishing Position
Finn Russell Coutts GOLD
Flying Dutchman Dave McKay & Luke Carter 10th
Soling Tom Dodson, Simon Daubney & Aaron Hansen 11th
470 Men Peter Evans & Sean Reeves 14th
Board Men Bruce Kendall BRONZE
Tornado Rex Sellers & Chris Timms GOLD
1976 MONTREAL, CANADA
Manager Don St Clair Brown  
Class Sailors Finishing Position
Finn Jonathan Farmer 15th
Flying Dutchman Jock Bilger & Murray Ross 12th
Soling Hugh Poole, Gavin Bornhouldt & Chris Urry 19th
470 Men Mark Paterson & Brett Bennett 5th
1972 MUNICH
Class Sailors Finishing Position
Dragon Ronald Watson, Noel Everett & Fraser Beer 5th
Finn Brett De Their 10th
Flying Dutchman Jock Bilger & Murray Ross 9th
Soling Stephen Martin, John Scholes & Cornelius Linton 21st
1968 MEXICO CITY
Class Sailors Finishing Position
Finn Jonathan Farmer 11th
Flying Dutchman Geoff Smale & Ralph Roberts 8th
1964 TOKYO, JAPAN
Class Sailors Finishing Position 
Finn Peter Mander 4th
Flying Dutchman Helmer Pedersen & Earle Wells GOLD
1960 ROME, ITALY
Class Sailors Finishing Position
Finn Ralph Roberts 6th
Flying Dutchman Ronald Watson & Murray Rae 8th
1956 MELBOURNE, AUSTRALIA
Class Sailors Finishing Position
Dragon Robert Stewart, Edgar Swinnerton & Albert Guthbertson 12th
Sharpie Peter Mander & Jack Cropp GOLD